Kes ma olen?

About Andreas
Andreas Kaju

Elu ei ole igav olnud.

Töö ja kogemused ettevõtlushuvide esindusorganisatsioonis Eesti Kaubandus-Tööstuskojas, peaministri nõunikuna, Riigikogus Res Publica fraktsiooni nõunike meeskonna juhatajana ja kaitseministri poliitikanõunikuna andsid mulle hea sissevaate Eesti poliitikakujundamise protsessi. Üksjagu asju teeks võib olla nüüd teisiti, aga poliitikas veedetud kümnendiga kogutud mälestused on hindamatud. Täna töötan partnerina valitsussuhete ja kommunikatsiooniettevõttes Meta Advisory Group, mis on osa globaalsest lobby-ketist FIPRA.

Selliste eluvalikute juurde on mind suunanud erinevad huvid – kirjutamine (kõned, esseistika), mitteformaalne loogika ja argumentatsiooniteooriad, ajalugu, filosoofia, psühholoogia ja iseäranis rahvusvahelised suhted.

Pean oma elukäigu kujunemisel oluliseks verstapostiks gümnaasiumi eel väitluskunsti juurde sattumist. 15 aastat Eesti Väitlusseltsis, võistkondlik Eesti meistritiitel keskkoolis, individuaalne esikoht tudengite arvestuses ja teised võidud kodu- ja välismaal kinnitasid mulle, et vaatamata põhikoolis kujunenud kriitilisele enesehinnangule tundsin end hästi eelkõige karmides konkurentsitingimustes – võisteldes. Seda kogemust hinnates olen väitlusliikumisele truuks jäänud tänaseni – olen vabatahtlikuna tegutsenud nii Eesti keskkoolide koondise kui ka Tallinna Prantsuse Lütseumi väitlusringi juhendajana ja Eesti Väitlusseltsi nõukogu esimehe ja liikmena.

Olen elupõline ülikooli-entusiast. See on ilusam viis öelda seda, et õpin siiamaani (eelpool kirjeldatud valikutest tingituna – olen, võibolla ekslikult, erinevatel eluetappidel pidanud teisi asju lihtsalt huvitavamateks ja olulisemateks) – käesolevaks hetkeks olen oma filosoofia õpingutega Tartu Ülikoolis jõudnud lõputöö lähistele. Enesetäienduse nimel olen osalenud USA Riigidepartemangu avaliku diplomaatia poliitika raames kolmenädalases programmis Ühendriikides, samuti läbinud paarinädalase moodulkursuse globaalse julgeolekupoliitika põhiprobleemidest NATO Kaitsekolledžis Roomas ja teinud muid huvitavaid asju.

Miks blogi? Esiteks, edevus. Teiseks, olen oma elukäsitluselt skeptiline libertaar, utilitaristlike kalduvustega. Skeptiline olen eelkõige riigi suhtes – poliitiline võim muudab tihtipeale ka kõige targemad inimesed eelarvamuslikeks ning nad jõuavad peatselt seisukohale, et inimesed üldiselt ei tea, mida teevad ning neid tuleb abistada, suunata, piirata, keelata, käskida. Enamasti tehakse seda lähtudes parimaist kavatsusist. Ja ma alatihti imestan, et ühes vabariigis, mille iseseisvuse taastamisest on möödas vaid paarkümmend aastat – ja ka esimesel katsel olime enne riigi iseseisvuse kaotamist minetanud oma individuaalse vabaduse – on kodanikud niivõrd kergelt valmis oma vabadusi ja õiguseid vertikaalteljel ülespoole delegeerima; seda selliste potentsiaalsete avalike hüvede nimel, mille olemasolu argumentatiivne vundament on parimal juhul õrn.

Ma ei ole siiski radikaal – kompromissid meie põhiliste õiguste arvelt on rahu ja inimeste heaolu nimel teatud määral vajalikud, kahjuks – aga iga viimane kui selline juhtum peaks olema saadetud põhjalikest aruteludest ja vaidlustest. Minu libertaarne vaade elule tuleneb lihtsast arusaamisest meie teadmiste piiratuse kohta. Niivõrd õhukese oleva kohta olemasoleva teadmiste kihiga ei saa teha põhimõttelisi moraaliotsustusi, mis tuginevad muinasjuttudele. Õigemini saab ja tehakse, aga need on ääretult ebaõiglased. Mulle ei pakuks mingit rahuldust elu iseseisvas riigis, mille iseseisvus on teostatud läbi oma kodanike iseseisvuse röövimise. Või ühiskonnas, mille liikmed usuksid, et just nende olemasolu on taevaste jõudude kingitus inimkonnale.

Praegu on minu kodu Tallinnas. Elame koos  naise ja lastega südalinnas. Lõbustan end erinevate võistlusmomenti pakkuvate aladega alates malest (natuke lapsepõlves malekooliski käidud) ja pokkerist, lõpetades jooksmise (esimene maraton selja taga), maanteerattasõidu, jalgpalli ja tennisega.

* Aitäh Stenile nii blogi taasavalikustamiseks julgustamise kui ka  hostimisel osutatava abi eest.